Kulturnatten

Piano i fokus under Kulturnatten.

Trio Con Trast fick logen Belenos stipendium i Nannaskolans aula.

Trio Con Trast (från vänster): Thomas Mathiassen (kontrabas), Simon Dluzewski (piano) och Sven Backlund (trummor).

Uppsala kulturskola medverkade i fyra evenemang under Kulturnatten. Dansare på Nannaskolans skolgård och Human Nature Sax Quartet på Grand. Samt två konserter med piano i fokus. Tio av våra pianolärare imponerade storligen när de dundrade fram på två flyglar i Uppsala Missionskyrka. Och några timmar senare var det våra pianoelevers tur i Nannaskolans aula. 

Som sedvanlig avslutning på elevkonserten delade logen Belenos ut sitt stipendium till någon eller några elever vid Uppsala kulturskola. I år gick stipendiet mycket välförtjänt till Imagine Sweden-vinnarna Trio Con Trast, som också framträdde vid konserten tillsammans med Marcin Tjernbäck och en hel rad unga, lovande pianoelever. 

14 september 2019